Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Dla mieszkańców - Bezpieczeństwo - Numer alarmowy 112 - Wydarzenia - Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

2018-02-09

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Operatorzy numeru alarmowego 112, którzy pracują w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie w zeszłym roku odebrali ponad milion połączeń. Niestety większość z nich (ponad 800 tys.), to telefony niewymagające interwencji służb – pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, czy policji.

tort z logo numeru alarmowego 112 - czerwony napis 112 otoczony słuchawką z kablem w kształcie granic Polski

11 lutego w Europie obchodzimy Dzień Numeru 112. To dobra okazja, by przypomnieć, jak ważna jest praca operatorów numeru alarmowego i z jakimi sprawami możemy dzwonić pod 112.

 

Dziś w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim gościły dzieci z zerówki przedszkola nr 48 i klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 11 oraz uczniowie z klas obronno-ratowniczych Gimnazjum nr 48 w Szczecinie. Dzieci i młodzież miały m.in. okazję zobaczyć pracę Centrum Powiadamiania Ratunkowego, porozmawiać z osobami zajmującymi się obsługą numeru alarmowego, a także wcielić się w rolę operatora numeru 112 i odbierać fikcyjne zgłoszenia na stanowisku pracy, przeznaczonym do ćwiczeń.
Przypominamy: na numer alarmowy 112 należy dzwonić wtedy, gdy zagrożone jest życie, zdrowie lub mienie – jeżeli potrzebne jest pogotowie ratunkowe, straż pożarna lub policja. Na przykład, kiedy wydarzy się poważny wypadek drogowy, pożar w budynku lub włamanie.
Nie wolno traktować numeru 112 jak infolinii. Operatorzy numeru alarmowego nie odpowiadają na pytania dotyczące dyżurnych aptek, numeru PIN telefonu komórkowego, rozkładu jazdy autobusów, czy pociągów. Należy pamiętać o tym, że połączenia pod 112 są nagrywane, numery telefonów są identyfikowane, a osoby notorycznie dzwoniące bez potrzeby mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Bardzo ważne jest pilnowanie dzieci, które bawią się telefonami komórkowymi. Połączenie pod 112 możliwe jest nawet bez karty SIM, o czym często zapominają rodzice.
W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Szczecinie zgłoszenia odbiera 47 operatorów. Średni czas oczekiwania na podjęcie zgłoszenia przez operatora CPR w Szczecinie wynosi 9 sekund.

 
Galeria zdjęć:

Centrum Powiadamiania Ratunkowego - widok zza pleców operatorów

827.6 kB
1280 x 851 pix
cofnij do druku na górę