Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Dla mieszkańców - Sprawy społeczne - Rodzina 500 plus - Aktualności 500 plus - Łatwiejsze składnie wniosków o świadczenia dla rodzin

2017-09-04

Łatwiejsze składnie wniosków o świadczenia dla rodzin

Składanie wniosków o wsparcie 500+ drogą elektroniczną jeszcze łatwiejsze. Do dotychczasowych banków, które umożliwiają swoim klientom zakładanie profilu zaufanego, dołączyły kolejne. Dzięki profilowi zaufanemu można złożyć wniosek o świadczenie 500+ i inne formy wsparcia bez wychodzenia z domu.

logo portalu empatia

Od 1 sierpnia można składać wnioski o świadczenie wychowawcze z rządowego programu „Rodzina 500 plus”, a także o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy. Jeden, wspólny termin, z początkiem którego można składać wnioski o te formy wsparcia, został wprowadzony z myślą o wygodzie rodzin.

Więcej czasu dla rodziny

W efekcie wnioskodawcy mogą dopełnić wszystkich niezbędnych formalności jednocześnie, a zaoszczędzony w ten sposób czas spędzić razem z rodziną.

Bez wychodzenia z domu

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500+ i inne formy wsparcia można złożyć osobiście lub listownie. Jednak Ci, którzy chcą ubiegać się o świadczenia bez wychodzenia z domu, mogą to zrobić online. Mają do wyboru aż 4 kanały. Wśród nich: ministerialny portal Emp@tia (empatia.mrpips.gov.pl), bankowość elektroniczną, PUE ZUS – Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz stronę obywatel.gov.pl

Pomocne kreatory

Na ministerialnym portalu Emp@tia zostały udostępnione przyjazne kreatory do wypełniania wniosków o świadczenia. Dzięki temu składanie wniosków przebiega w bardzo prosty, intuicyjny sposób. Kreator automatycznie podpowiada dużą cześć danych na formularzach elektronicznych oraz wskazuje wymagane załączniki. W efekcie wnioskodawca sam wypełnia jak najmniejszą liczbę informacji. Takie rozwiązanie to nie tylko ułatwienie, ale również minimalizacja błędów, co z kolei pozwala na szybsze wydawanie decyzji o przyznaniu świadczeń.

Minimum formalności

Ministerstwo Rodziny stawia na tzw. kulturę oświadczeń załatwiania spraw urzędowych on-line. Co do zasady wnioskodawca nie dołącza papierowych zaświadczeń. Składając wniosek, nie musi wcześniej gromadzić dokumentów i tracić czasu na ich przygotowanie. Ma to pozwolić na załatwienie sprawy bez zbędnych przeszkód. Tam, gdzie to możliwe, państwo zweryfikuje stan faktyczny w oparciu o dane zawarte w bazach, którymi dysponuje.

Jakie świadczenia przez Emp@tię?

Korzystając z portal Emp@tia, możesz złożyć wniosek o świadczenia, takie jak:

 

Krok po kroku - jak złożyć wniosek o świadczenia dla rodzin przez Emp@tię?

Aby złożyć wniosek za pomocą portalu Emp@tia: musisz założyć konto na portalu Emp@tia przy użyciu profilu zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego. Pod tym adresem przeczytasz jak założyć profil zaufany: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

Jeżeli założyłeś już konto na Emp@tii, to zaloguj się, a następnie:

 1. Na stronie głównej wybierz rodzaj wniosku np. „Świadczenie wychowawcze”.
 2. Zapoznaj się z informacją o dokumentach i informacjach, które będą Ci potrzebne do wypełnienia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty i informacje.
 3. Wpisz nazwę miejscowości, w której znajduje się urząd/instytucja, do której chcesz złożyć wniosek.
 4. Wybierz z listy właściwą dla siebie instytucję/urząd, do której wniosek zostanie złożony.
 5. Wybierz okres świadczeniowy, na który chcesz złożyć wniosek (ten wybór dotyczy tylko świadczenia wychowawczego).
 6. Odpowiedz na pytania — wpisz i wskaż wszystkie niezbędne informacje. Kreator wypełniania wniosku wskaże Ci miejsca, których wypełnienie jest obowiązkowe i kiedy trzeba załączyć skany (kopie) niezbędnych dokumentów.
 7. Sprawdź wprowadzone dane w podsumowaniu.
 8. W przypadku błędów cofnij się za pomocą przycisku „Wstecz” do miejsca, gdzie one występują i popraw dane. Jeśli dane są poprawne wybierz „Utwórz dokument”.
 9. Przejdź do zakładki „Dokumenty robocze”, zaznacz „Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego” i kliknij „SZCZEGÓŁY/WYŚLIJ”.
 10. Jeśli chcesz dodać załączniki, kliknij „Dodaj”.
 11. Wyślij wniosek.
 12. Sprawdź, czy na wskazany we wniosku adres mailowy otrzymałeś Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPO).
 13. Sprawdź, czy urząd odebrał Twój wniosek. Zaloguj się na swoje konto, kliknij w zakładkę „Dokumenty wysłane” i zobacz, czy wyświetla się status „Odbiór potwierdzony”.
 14. Czekaj na decyzję urzędu. Na swój adres e-mail dostaniesz powiadomienie, że masz nową wiadomość w portalu emp@tia.
 15. Odbierz decyzję. Znajdziesz ją w skrzynce odbiorczej. Kliknij „Podpisz odbiór”.

W razie wątpliwości urząd realizujący Twój wniosek będzie kontaktował się z Tobą drogą elektroniczną.

 


cofnij do druku na górę