Kontakt Adresy i wykazy Ogłoszenia Praca Sprawy A-Z
ZUW Szczecin - Dla mieszkańców - Bezpieczeństwo - Numer alarmowy 112 - Wydarzenia - Dzień numeru 112

2016-02-12

Dzień numeru 112

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji ZUW i Centrum Powiadamiania Ratunkowego odwiedzili uczniowie Gimnazjum nr 18 w Szczecinie, z Koła Pierwszej Pomocy.

wojewoda rozmawia z gimnazjalistami

Młodzież dowiedziała się, jak wygląda praca operatorów Centrum, jak odbiera się zgłoszenia, oraz jak działa dyspozytornia medyczna. Mogli też przetrenować swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy na manekinie pod okiem doświadczonych ratowników medycznych.

- Mam nadzieję, że po zakończeniu nauki będziecie chcieli pracować w takich miejscach jak nasze centrum, bo to praca niezwykle ciekawa, ale i bardzo odpowiedzialna – od pracy tutaj często zależy ludzkie życie – mówił wojewoda Piotr Jania, podczas spotkania z młodzieżą.

W 2015 r. w centrach powiadamiania ratunkowego w całej Polsce zarejestrowano łącznie nieco ponad 21 mln zgłoszeń przychodzących. Z tego niestety 45% stanowiły zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne. Natomiast w przypadku 37% dzwoniący anulował połączenie przed przyjęciem zgłoszenia przez operatora, czyli w ciągu kilku pierwszych sekund. W skali województwa zachodniopomorskiego ponad 80% połączeń nie wymaga interwencji służb.

W całym kraju zatrudnionych jest ponad 1 tys. operatorów numerów alarmowych. Na jednego operatora numerów alarmowych przypadały w ubiegłym roku średnio ok. 1 tys. 400 zgłoszeń miesięcznie. Od początku istnienia CPR w Zachodniopomorskiem operatorzy 112 odebrali ponad 2,6 mln telefonów. Obsługą numeru alarmowego zajmuje się jednocześnie 11 operatorów.

W przyszłości planowana jest obsługa przez CPR zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe 997, 998 i 999. W praktyce nie będzie to oznaczało wyłączenia tych numerów, a jedynie ich przekierowanie do centrów powiadamiania ratunkowego.

Jak korzystać z numeru alarmowego 112?

Rozmawiając z operatorem pamiętaj:
Galeria zdjęć:

wojewoda rozmawia z gimnazjalistami

68.6 kB
400 x 300 pix
cofnij do druku na górę