2011-10-14
Świadczenia na rzecz obrony: osobiste i rzeczowe - rozpatrywanie odwołań od decyzji wydanych w I instancji.
Termin i sposób załatwiania sprawy
Nakładanie obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych na rzecz obrony:
- Obowiązek świadczeń osobistych może być nałożony na osoby posiadające obywatelstwo polskie, które ukończyły szesnaście lat, a nie przekroczyły sześćdziesięciu lat życia.
- Obowiązek świadczeń rzeczowych może być nałożony na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorstwa i inne jednostki.
- Obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych nakłada wójt lub burmistrz (prezydent miasta), w drodze decyzji administracyjnej.
- Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wydaje w czasie pokoju decyzje administracyjne o przeznaczeniu osoby do wykonania świadczenia osobistego oraz o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomych na cele świadczeń rzeczowych, w tym planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
- Decyzje, o których mowa w ust. 4, doręcza się osobie przeznaczonej do wykonywania świadczenia osobistego, posiadaczowi nieruchomości lub rzeczy ruchomych oraz wnioskodawcy na piśmie wraz z uzasadnieniem.
Miejsce złożenia dokumentów - jednostka odpowiedzialna
W siedzibie organu I instancji.
Miejsce stawienia się osób wezwanych do wykonania świadczeń osobistych i rzeczowych
Obowiązek wykonania świadczenie osobistego i rzeczowego wskazano w wezwaniu lub decyzji administracyjnej.
Wszelkie informacje dotyczące świadczeń osobistych i rzeczowych oraz trybu odwoławczego od decyzji wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), można uzyskać:
od poniedziałku do piątku
w godz.: 7.30 – 15.30
w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – Oddział Spraw Obronnych
pok. 133
tel. 91 43 03 672
e-mail: spietrzykowski@szczecin.uw.gov.pl
Tryb odwoławczy:
- Od decyzji wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), o nałożeniu świadczeń osobistych, przysługuje osobie zobowiązanej i wnioskodawcy odwołanie do wojewody, w terminie 7 dni od dnia doręczenia decyzji. Decyzja ta może być zmieniona przez wojewodę również z urzędu, jeżeli została wydana z naruszeniem przepisów prawa.
- Od decyzji, o nałożeniu świadczeń osobistych planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, przysługuje osobie przeznaczonej i wnioskodawcy odwołanie do wojewody, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
- Od wezwań dla osób, którym wydano ostateczne decyzje administracyjne o przeznaczeniu ich do wykonywania świadczeń osobistych, odwołanie nie przysługuje.
- Od decyzji, o przeznaczeniu nieruchomości lub rzeczy ruchomej na cele świadczeń rzeczowych, w tym planowanych do wykonania w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny wydanej przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) przysługuje posiadaczowi nieruchomości lub rzeczy ruchomej oraz wnioskodawcy odwołanie do wojewody, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
- Od wezwania do wykonania tego świadczenia rzeczowego, na które wydano ostateczne decyzje administracyjne, odwołanie nie przysługuje.
- Na decyzje wojewody, o których mowa w ust 1 i 2 służy stronom skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
Opłaty
Odwołanie od decyzji wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wnosi się bez opłat
Od skargi wnoszonej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pobiera się wpis w wysokości 100 zł.
Uwagi
- Odwołania do wojewody składa się za pośrednictwem wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), który decyzję wydał.
- Skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się za pośrednictwem wojewody.
Adresy organów odwoławczych
Wojewoda Zachodniopomorski za pośrednictwem
wójta, burmistrza (prezydenta miasta)……………………………………
Wojewoda Zachodniopomorski ul. Wały Chrobrego 4 70 – 502 Szczecin
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego
Wojewódzki Sąd Administracyjny ul. Staromłyńska 10 70 – 561 Szczecin
Podstawa prawna
· art. 200 ust. 1 i 2, art. 202 i 203, art. 208 ust. 1 i 2, art. 210 ust. 1-4, art. 211 ust. 1, 3 i 5, art. 212 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2012r., poz. 461),
§ 2, ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 221, poz. 2193).